Na místě tohoto dvoupatrového domu (zvaného jako Valdštejnův či Maxmiliánův) o 6 osách do Valdštejnova náměstí a 11 osách do Palackého ulice se sedlovou střechou a s křížově sklenutým podloubím o 3…
Jičín měl svého plebána již v 1. polovině 14. století, přičemž prvním známým jičínským farářem byl Šimon, a to v roce 1342. Víme o něm díky tomu, že téhož roku mu papež dal milostný list na pražský…
Vedle Betlémských skal jsou dalším turonským skalním útvarem nad Turnovem Klokočské skály, které obdržely svoje pojmenování podle toho, že se nacházejí na jihozápadním a západním okraji obce Klokočí.…
Na severovýchod od Turnova nalezneme rozsáhlejší soustavu větších svrchněkřídových skal turonsko-koniackého stupně, jež je v současné době součástí přírodní rezervace Klokočské skály, jež byly…
Jde o původní městský farní kostel v gotickém slohu zasvěcený nejprve sv. Jakubu, který je zmíněn v roce 1412 při založení oltáře sv. Mikuláše a Martina Janem Jindřichem z Vartemberka, o 3 roky…
Tento kopec o nadmořské výšce 369,8 m n. m. se nachází mezi Železnicí a Těšínem, přičemž ze severu ho obtéká Ploužnický potok, jenž byl dříve zván jako Ploučnice. Není sice tak veliký, ale má…
Na tomto místě dříve stál gotický objekt, který byl radikálně přestavěn nebo úplně nahrazen jednopatrovým kamenným domem na přelomu 16. a 17. století, podobně jako tomu bylo u domů „U Zlatého…
Tento děkanský kostel nebýval vždy farním. Ve 14. století bývala plebánie u nynějšího kostela sv. Ignáce, jenž byl rovněž zasvěcen sv. Jakubu. Roku 1360 byl zmíněn plebán Mikuláš. 22. května 1360 si…
Jičín se již v 15. století dělil na vlastní město a podměstí, jež byly tři – Pražské, Holínské a Valdické. Ta byla od vlastního města oddělena hradbou ve tvaru nepravidelného čtverhranu s baštami a s…
O tomto rybníku a jeho zřízení se dochovala řada písemností, takže jeho vývoj můžeme popsat skoro od jeho vzniku, k němuž mohlo dojít v roce 1478, což dosvědčuje listina z 29. června téhož roku, v…