Expozice přibližuje návštěvníkům tradiční obyčeje a obřady, které se konaly při přípravě a samotném průběhu tradiční venkovské svatby na přelomu 19. a 20. století.
VíceVydejte se s námi hledat časoprostorové souřadnice, v nichž se pohybovali lidé zapsaní do dějin města Semil a okolí výrazněji než pouhým záznamem v matrice pokřtěných, oddaných či zesnulých. Navštivte dlouhodobou muzejní expozici Osobnosti Semilska a hledejte odpověď na otázku jak žili a čím se zapsali nejen do povědomí obyvatel města, ale v některých případech do historie naší vlasti...
VíceProhlídka I. okruhu zahrnuje interiéry v prvním patře zámku, tj. schodiště ke kapli, předkaplí, sakristii, kapli Nejsvětější Trojice, malou knihovnu, velkou knihovnu, jídelnu, zelený salon, apartmá hraběte (pracovna, lovecký salon a ložnice), chodbu s náhledem na dobovou toaletu, apartmá hraběnky (salon a ložnice), předpokoj a hlavní schodiště. Všechny uvedené místnosti jsou bohatě zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.
VíceStálá expozice poprvé dlouhodobě zpřístupní unikátní výrobky učitelů a studentů Odborné školy pro zpracování drahých kamenů a kovů v Turnově (zal. 1884). Výběr exponátů zahrnuje nádoby z drahokamů, šperky a stříbrnické práce z let 1895–1954.
VíceJedná se o žakárský stuhařský stav vyrobený v roce 1903 firmou Lüdorf v Gross-Schönau (dnes Velký Šenov u Šluknova). Po technické stránce se jedná o osmichodý stav se žakárským strojem, u něhož větší část konstrukce (včetně funkčních součástek) je dřevěná. Pro nás laiky: termín osmichodý znamená, že je možno vedle sebe vyrábět osm stuh stejného vzoru, v tomto případě o šířce 7 cm. Žakárský stroj vytváří tkaný vzor, naprogramovaný pomocí děrných štítků – lepenkových karet s vyraženými dírkami (až 400) – a dokážou vytvořit i velmi složité vzory. Stuhy mohou být utkány až v pěti barvách (bílá + čtyři další).
Více